Divadelní inscenace


Repertoár

Jak je důležité býti (s) Filipem

„Milý příteli, pokud nemáš rád pozéry, koho vlastně můžeš mít rád?“

Jsme důvtipní. Jsme seriózní. Jsme dobře vychovaní. Jsme elegantní. Někdy ale, když se nikdo nedívá, vášnivě jíme, chodíme v ponožkách a věříme na osud. 
Ryze britská studie žen, mužů, vztahů a stereotypů, kterým dobrovolně a s úsměvem podléháme. 
Jak je důležité psát si deník? Jak je důležité znát Bunburyho? Jak je důležité vypadat vždycky dokonale? Jak je důležité jíst koblihy s klidem? Jak je důležité jmenovat se Filip? 
Komedie mnoha párů, které nepodceňují styl a nepřeceňují pravdu. 

Překlad: tým překladatelů pod vedením Zuzany Šťastné a Stanislava Rubáše
Režie: Hana Marvanová
Dramaturgie: Jakub Liška, Karolina Ondrová
Výprava: Anna Chrtková
Hudba: Robin Schenk
Pohybová spolupráce: Ondřej Jiráček

premiéra 18. 11. 2016 v Divadle pod Palmovkou

 

 

 

Tlustý prase

 

Autor: Neil LaBute
Překlad: Dana Hábová
Režie: Petr Mikeska
Scéna a kostýmy: Lubica Bábek Melcerová

Hrají:

Helena: Jana Trojanová
Tom: Ondřej Rychlý/Michael Vykus
Jeannie: Lilian S. Fischerová
Carter: Martin Kraus/Tomáš Novotný

 

Láska prý hory přenáší. Co když ale vážíte tolik, že se do náruče lásky už nevejdete? Co když žijete ve světě, kde touha po dokonalosti vám vymezila jen malé místo bez slunce? Buď se okamžitě změňte a buďte hubení, tedy krásní, tedy úspěšní a proto i šťastní. Anebo se vydejte do nelehkého boje a buďte sami sebou, i když možná prohrajete.
Helena nemá žádnou vadu. Jen je tak trochu při těle. Vlastně se o ní říká, že je tlustý prase. Bude příběh Heleny a Toma pohádkou s happy endem, anebo hororem, na jehož konci nezůstane kámen na kameni?

 

premiéra: 21.6. 2016 v 19.00 v Divadle pod Palmovkou

 

 

Tři veteráni

pohádka s hudbou o šesti obrazech

Autor: Jan Werich
Režie: Jiří Kraus
Dramatizace a výprava: Jiří Kraus
Hudba: Jaroslav Uhlíř
Texty písní: Zdeněk Svěrák
Hudební aranžmá: Tomáš Alferi
Dramaturgická spolupráce: Michaela Krausová

Hrají:

Pankrác - Radim Madeja
Servác - Vuk G. Čelebić
Bimbác - Michael Vykus/Martin Hejný
Král Pikola/skřítek Cigáro - Miroslav Dvořák
Pikolík/skřítek Harmoníček - Jana Trojanová
Bosana/skřítek Němý - Lilian Fischerová 

Fimfárum. Úžasná knížka pohádek pana Jana Wericha. Patrně nejznámější je příběh tří vysloužilých vojáků, kteří se toulají světem. Pomocí tří kouzelných darů (harmoničky, klobouku a měšce), které dostali od hodných skřítků, napraví hamižnou princeznu a sami zjistí v čem je vlastně to pravé lidské štěstí.

Tři vysloužilí vojáci: dělostřelec Pankrác, dragoun Bimbác a vojenský kuchař Servác jsou po propuštění z armády bez peněz a toulají se světem. Od dobrosrdečných skřítků dostanou kouzelné dary: harfičku, která "vyrábí" vojáky, sluhy apod., cylindr, který vykouzlí, na co si člověk vzpomene a ... Tři veteráni přemýšlejí, jak s dary co nejlépe naložit a nakonec se vypraví do království Monte Albo, kde se Bimbác zamiluje do princezny Bosany. Bosana je nejen krásná, ale navíc proradná a postupně vojáky o všechny dary připraví a nechá je vyhnat. Zatímco se s králem radují, co všechno budou moci s kouzelnými věcmi podnikat, vojákům ještě dlouho trvá než pochopí, co je pro ně na světě opravdu nejdůležitější. Pak se znovu objeví skřítci a zavedou veterány ke stromům s kouzelným ovocem. Po něm naroste Bosaně dlouhatánský nos, který dokonce překročí hranice království. Pomoci jí může jen ovoce z druhého stromu. Pohádka nejen pro děti o odvaze, lidské hlouposti a skutečném lidském štěstí, které bývá na dosah.


SLOVO REŽISÉRA:
"Dali jsme vám kamarádíčkové dary,
dary jsme vám kamarádíčkové dali.
A pročpak jsme vám dali dary?
Inu proto, abychom z nvás měli radost.
A měli sjme z vás radost? Neměli..."
To říkají skřítkové, ale já doufám, že děti z pohádky radost mít budou, a že tři veteráni pobaví a rozveselí hodně diváků.

 

 

Dokonalá svatba

Autor: Robin Hawdon
Režie: Lumír Olšovský
Scéna a kostýmy: Jaromír Vlček
Hudba: Ondřej Ruml
délka představení: 120 minut

Hrají:

Bill, ženich – Filip Tomsa / Michael Vykus / Michal Zelenka
Tom, svědek –  Josef Hervert / Karel Heřmánek ml.
Rachel, nevěsta – Olga Lounová / Malvína Pachlová
Judy, dívka – Lilian Sarah Fischerová
Julie, pokojská – Jana Trojanová
Dafné, matka nevěsty – Vendula Křížová / Simona Vrbická
Dupoint, ředitel hotelu - David Vejražka

Dokonalá svatba angl. Perfect Wedding je anglická situační komedie britského dramatika Robina Hawdona, která měla premiéru roku 1994 a od té doby se objevuje na jevištní celé Evropy.
Bill s Ráchel jsou šťastný pár který má před svatbou. Jenže v den svatby se Bill probudí v hotelu s neznámou dívkou v posteli. Vůbec nic si bohužel nepamatuje, dívka však tvrdí, že se něco stalo. Musí přikročit k radikálnímu řešení, ukrýt dívku v koupelně. Se vším mu pomáhá jeho svědek Tom, který do této věci zaplete i nebohou pokojskou. Vše se musí dokonale utajit před nevěstou a její matkou. Nevěsta má již značné pochybnosti. Vše vyvrcholí tím, že nebohý Tom zjistí, kdo že je ta neznámá dívka, co strávila noc s jeho nejlepším kamarádem. Ale nakonec vše skončí, tak jak má.

 

Zima

Autor: Jon Fosse
Režie: David Šiktanc
Scéna: David Šiktanc
délka představení: 55 minut

Hrají:

Muž: Radim Madeja
Žena: Lilian Sarah Fischerová

Ve hře Zima potkává obchodní cestující opilou prostitutku a v záchvatu soucitu ji vezme k sobě na hotelový pokoj. Oba protagonisté paradoxně vnímají toho druhého jako pevný bod ve své nejisté existenci. V neustálém přibližování a vzdalování připomínají muž a žena magnety, které se přitahují a hned zase odpuzují, podle toho jakými póly jsou k sobě nasměrovány.

 

Commedia finita

Autor: Viktoria Hradská, Renata Klečková
Režie: Renata Klečková
Kostýmy, scéna: Jaroslava Laburdová, Marie Trojanová
Technická spolupráce: Štěpán Buchar/Lilian Sarah Fischerová
délka představení: 60 minut s besedou 100 minut

Hraje: Jana Trojanová

Monodramatická hra současné autorky, překladatelky, manažerky Viktorie Hradské je výpovědí čtyř žen (učitelky zpěvu, uklízečky, placené společnice, komorné), které byly určitým způsobem blízké Emě Destinnové. Dokud byla slavná a bohatá, klaněli se jí, jakmile ztrácela slávu a peníze, pomlouvali ji. Ani po smrti neustaly nenávistné projevy proti ní. „V tom my, Češi, jsme velcí – potupit, pošpinit, pošlapat…“ vystihl tuto smutnou, ale pravdivou skutečnost jeden z největších operních umělců Národního Divadla basista Vilém Zídek. Sama Ema Destinnová řekla: „A já nevím, proč musím ten svůj závistivý, svárlivý národ tolik milovat…“ Slavná česká pěvkyně Ema Destinnová svým pěveckým mistrovstvím dobyla svět a stala se legendou o veliké kráse lidského hlasu.

Představení hrajeme ve dvou verzích:

1) verze s doprovodem:
operní pěvkyně Jana Lesná, klavírní doprovod Petra Žďárská

seznam árií:
B. Smetana: árie Libuše (Bohové věční)
A. Dvořák: píseň Má srdce často
A. Dvořák: píseň V tak mnohém srdci
Puccini: árie Madame Butterfly - Un bel di vedremo
B. Smetana: Hubička (2 ukolébavky)
Nekamenujte proroky

2) verze bez doprovodu
doplněné video záznamem z fimu Božská Ema a zpěvem Marie Callasové

K oběma verzím je možné domluvit besedu s autorkou.

 

Černá ovce rodiny

Scénář: Alexandra Macháčová
Režijní spolupráce: Viktorie Čermáková
Choreografie: Jana Vrána
Scéna: Ondřej Lipenský
Kostýmy: Jessica Monteiro
Hudba: Vojtěch Komárek
Artdesign: Laura Arena
délka představení: 60 minut

Hrají:
Ola Hepnarová - Breiviková: Markéta Vacovská
Olga Hepnarová (Matka Depka): Lilian Fischeroá
Andrés Breivik (Otec Smajlík): Tomáš Červinka
Charles Manson (Děda Šansón): Radim Madeja
Venda: Tomáš Drobil
Wendy: Kateřina Stupecká
 

Jak se vyrůstá mezi vrahy? Brnkačka, pokud jste Černá ovce rodiny!

Tanečně-divadelní komedie Černá ovce rodiny zavede diváky do světa dospívající dívky Oly. Na přípravách představení určeného pro celou rodinu spolupracují výrazné osobnosti české divadelní a taneční scény: režisérka Viktorie Čermáková, choreografka Jana Vrána, scénáristka Alexandra Macháčová, tanečnice a herečky Markéta Vacovská, Lilian Fischerová, Kateřina Stupecká, tanečník Tomáš Červinka a herec Radim Madeja.
Ola Hepnarová-Breiviková slaví své třinácté narozeniny. Rodinná oslava nestojí za moc, dárky nesedí a ani se nelíbí. Vypadá to, že jediné, čemu rodiče rozumí je jejich firma DOPISY OD SRDCE, která se specializuje na psaní a rozesílání nenávistných anonymů. Proč dostává Ola každý rok k narozeninám zbraň a modely aut? Co tím chtějí rodiče naznačit?
„Domnívala jsem se, že hlavní postava bude fascinována agresí, negací a mystikou, bude podléhat charismatickým vůdcům. Ale v našem příběhu jde o víc, než to. Jde o nalézání vlastní pravdy, zodpovědnosti, talentu a citlivosti vůči lidem i sobě samému," upřesňuje téma představení režisérka Viktorie Čermáková.

Uvadí experimentální prostor NoD/Roxy.

Premiéra 1.12.2014

 

 

 

Hudebně-literární pořady


HARANTOVA POUŤ DO SVATÉ ZEMĚ

Hudebně – poetický koncert inspirovaný životem Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic. Vtipné a napínavé historky jsou propojeny hudbou jeho současníků, například Johna Dowlanda, Daniela Bachelera a dalších. Během koncertu zazní i úryvku z cestopisu Kryštofa Haranta a renesanční poezie.

Účinkují:

Jana Trojanová – průvodní slovo
Markéta Bucharová – violoncello
Štěpán Buchar – kytara

Délka koncertu: 60 minut

Markéta Bucharová

Patří mezi koncertně nejvytěžovanější žáky ZUŠ Karla Halíře ve Vrchlabí. Kromě České republiky vystupovala take v Německu s koncertech i jako členka orchestru. Zaznamenává úspěchy v rámci soutěží ZUŠ. Je zakládající členkou formace Duo Instrumo, která se věnuje interpretaci staré i moderní hudby. Monika se dále hudebně vzdělává konzultacemi na Konzervatoři Pardubice.

Štěpán Buchar

Je absolventem Konzervatoře Pardubice v oboru klasická kytara. V roce 2005 získal prvenství v Národní kytarové soutěži v Mikulově. Kytarovou hru zdokonaloval při mistrovských kurzech u Charlese Trepata, Paola Pegorara a dalších světových pedagogů. Roku 2012 provedl v Sukově síni v Pardubicích Koncert pro kytaru od Heitora Villa – Lobose za doprovodu Komorní filharmonie Pardubice. V současné době se věnuje komorní i sólové, je členem seskupení Duo Instrumo.