lumír olšovský

Lumír Olšovský
(* 3. července 1973 Opava)

 

činoherní a muzikálový herec, režisér

 

Po studiu herectví na konzervatoři v Ostravě odešel v roce 1991 do divadla v Karlových Varech. O dva roky později jej světově uznávaný režisér Otomar Krejča přizval do svého Divadla za branou II v Praze.  Po jeho zániku hledal nějaký čas uplatnění, až v roce 1996 nastoupil do angažmá v Hudebním divadle Karlín. Během něho hrál mnoho velkých rolí v muzikálech Hello, Dolly!, Někdo to rád horké, Klec bláznů, Řek Zorba nebo Zpívání v dešti. Po odchodu z  angažmá v roce 2002 a krátkém návratu k činohře v Divadle na Vinohradech a zájezdových společnostech jej zpět k muzikálu přivedla titulní role Kristiána v Národním divadle v Brně. Hostoval v muzikálech Divadla Na Fidlovačce, Divadla Kalich i Broadway a stále hraje i v Hudebním divadle Karlín, kde v posledních letechúčinkoval ve West Side Story, Noci na Karlštejně, Producentech, Limonádovém Joeovi nebo nejnověji ve Vraždě za oponou. 
Byl dvakrát nominován na Cenu Thálie za mimořádný jevištní výkon v oblasti opereta-muzikál, poprvé za Jerryho/Dafné v Někdo to rád horké (1997) a podruhé za Cosmo Browna ve Zpívání v dešti (2001), kdy už Cenu Thálie získal. 
První filmovou zkušenost zažil ještě při studiu, když v roce 1989 na Slovensku natáčel film Obyčajný špás. Posléze hrál ve filmech Kameňák 3 nebo Účastníci zájezdu, televizních seriálech a také moderoval televizní pořady. Hojně se věnuje dabingu. Je autorem a režisérem hudební komedie Den na zkoušku s Monikou Absolonovou v hlavní roli (2005) a komedie Pět v tom (2010). 
V roce 2008 dokončil studium režie na pražské DAMU. Od té doby se kromě činoherních režií (naposledy S cizí dámou v cizím pokoji ve Východočeském divadle Pardubice) úspěšně věnuje zejména režírování muzikálů (Jeptišky v Divadle Na Fidlovačce, Světáci pro Divadelní společnost Háta, Divotvorný hrnec v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě, Funny Girl v Severočeském divadle opery a baletu v Ústí nad Labem). Ve Štátnom divadle Košice režíroval nejslavnější Offenbachovu operetu Orfeus v podsvětí, v ostravském NDM Kálmánovu Čardášovou princeznu. V posledních dvou letech byly za role v jeho inscenacích hned čtyři herečky nominovány na prestižní Cenu Thálie, Monika Absolonová ji za titulní roli v muzikálu Funny Girl také získala. Za roli Eurydiky v jeho inscenaci Orfea v podsvetí obdržela košická herečka Michaela Várady slovenskou Výročnú cenu Literárneho fondu v oblasti divadla za rok 2012. V roce 2013 měl v Národním divadle Moravskoslezském premiéru jeho autorský muzikál Fantom Londýna. 

 

david šiktanc

David Šiktanc
(* 2. června 1987 Praha)

 

režisér

 

V letech 2006 - 2010 studoval na Divadelní fakultě Akademie múzických umění v Praze, obor režie činoherního divadla. V prosinci roku 2010 absolvoval inscenací Bertolta Brechta V houštinách měst v Divadle DISK. V témže roce začíná působit jako režisér na volné noze, mj. Švandovo divadlo, Činoherní studio, Klicperovo divadlo v Hradci Králové nebo Divadlo J. K. Tyla v Plzni. V březnu 2012 získal s inscenací hamlet je mrtev. bez tíže cenu Marka Ravenhilla, udělovanou nejlepší české inscenaci současného textu. Inscenace je Divadelním ústavem rovněž zařazena do showcasu českého divadla a následně pozvána na festival Bharat Rang Mahotsav ve městě Thrissur (Indie).

Od srpna 2013 nastupuje jako kmenový režisér do Divadla J. K. Tyla v Plzni.

 

ondřej ruml

Ondřej Ruml
(* 21. srpna 1981 Jablonec nad Nisou)

 

herec a zpěvák

 

 

V roce 2008 se zúčastnil pěvecké soutěže X-FACTOR a umístil se na druhém místě. V roce 2010 mu vyšlo CD Proměna. V letech 2009-2011 se účastnil projektu Kudykam jako představitel Martina, jedné z hlavních postav. Koncertoval s kapelou TOP Dream Company a také jako bass s vokální skupinou Dobrý Večer Quintet.
Nyní také vystupuje se seskupením František Kop Quartet V současné době účinkuje v muzikálech Quasimodo, Johanka z Arku, Hamlet The Rock Opera, Klíč králů. Také se účastní divadelní podoby projektu Michala Horáčka Český kalendář.

 

 

jana lesna

Jana Lesná
(* 17. srpna 1984 Chrudim)

 

 

 

Absolvovala GJR Chrudim a LFUK v Hradci Králové. Zpěvu a hře na klavír se věnovala pod vedením Mgr.  Jany Havlové a Mgr. Věry Paletové na ZUŠ v Chrudimi. Od čtrnácti let své pěvecké schopnosti nadále rozvíjela u profesorky AMU v Praze, Jany Jonášové. Je vyhledávanou vokální sólistkou v celém regionu (např. sbor Salvátor, Smetana, Cantus Amici, soubor historických nástrojů Consort, Pardubický komorní orchestr, atd.).  V uplynulých letech byla hostem hudebních festivalů Hudební Athény Východních Čech,  Tomáškova a Novákova Hudební Skuteč, Foersterovy Osenice (v rámci Pražského Jara). V současnosti  spolupracuje s nejrůznějšími hudebními tělesy, sbory, vystupuje na společenských akcích, koncertech (spolu s barytonistou Janem Jiráčkem a klavíristkou Radkou Jiráčkovou). Hostuje (za doprovodu Petra Žďárské) v monodramatické hře Viktorie Hradské - Commedia finita.

 

petra zdarska

Petra Žďárská
(* 20. srpna 1984 Chrudim)

 

cembalistka a klavíristka

 

Je nejúspěšnější českou laureátkou Pražského jara 2012 v oboru cembalo. Ačkoliv ji od malička nejvíc  zajímala barokní hudba, nejprve vystudovala hru na klavír ve třídě Mgr. Jany Turkové na Konzervatoři v Pardubicích a teprve v roce 2005 se rozhodla zariskovat a změnit nástroj. Během studií na AMU (prof. Giedré Lukšaitė – Mrázková) se zúčastnila řady mistrovských interpretačních kurzů v Čechách i v zahraničí: Letní škola staré hudby v Prachaticích (soubor Florilegium, James Johnstone), Académie de Sablé à Prague (Francois Lengellé, Violaine Cochard), dále se učila u významných cembalistů jako např. Jacques Ogg, Jesper Boje Christensen, Ilton Wiunisky, Václav Luks, Viviana Sofronitsky. V roce 2009 získala stipendium na Académii de Sablé ve Francii. V zimním semestru 2010 byla na zahraniční stáži na Conservatoire National Supérieure musique et dance v Lyonu. V dubnu 2012 dokončila magisterské studium na AMU, kde pokračuje v doktorandském studiu. V současnosti vystupuje s projektem FANDANGO a s pořadem: Hudební putování s Charlesem Burneyem po Evropě, který vznikl k Roku české hudby a na němž spolupracuje s cembalistkou Lucií Guerra Žákovou a herečkou a moderátorkou ČRo Vltava Janou Trojanovou. Koncertuje sólově, ale i v různých komorních uskupeních.